Sıkça Sorulan Sorular

Neden danışmanlık alayım?
Kimler danışmanlıktan yararlanabilir?
Seanslardan nasıl faydalanabilirim?
Ebeveyn Danışmanlığı ne demek?
Neden size danışayım?
Çocuklarla çalışıyor musunuz?
Thetahealing tekniği nedir?
Montessori Metodu nedir?
Neden Montessori metodu?
Çocuğum Montessori okuluna gitmeli mi?
Bir seans süresi ne kadardır?
Bir seansta hangi konular çalışılır?
Kaç seans almalıyım?
Seanslar nasıl yapılıyor?
Uzaktan yapılan seanslar yüz yüze seanslar kadar etkili oluyor mu?
Size nasıl ulaşabilirim?

Neden danışmanlık alayım?

Çünkü yaşamın ilk altı yılı, insanın en hızlı geliştiği, her şeyi olduğu gibi kabul ettiği dönemdir. Ne yazık ki negatif kayıtlar daha önemli bir yer tutacaktır… Bu kayıtlar, çocuğunuzun tüm hayatı, karakteri, başarılarının zeminini oluşturur.

Bu dönemde çocukların en önemli yaşam rehberi ebeveyndir. Ebeveyn ne kadar kendi olumsuz inançlarından arınmış, bilinçli olursa çocuk da o oranda gelişir, kendini oluşturur. Çünkü çocuklar ailenin yansımasıdır.

Dünyaya getirdiğimiz yavrularımızın gelişimi de bizim sorumluluğumuzdur. Bu dönemler öylesine geçirilemeyecek kadar değerlidir. Nasıl çocuğumuzu fiziksel sağlığı için sık sık doktora götürüyoruz, zihinsel ve ruhsal gelişimi için de üzerimize düşeni yapmalıyız.

yukarı

Kimler danışmanlıktan yararlanabilir?

Çocuk sahibi olmak isteyip, bununla ilgili kafa karışıklığı, korkuları, sıkıntısı olanlar,

Bebek bekleyen, doğumdan sonraki süreci bilinçli olarak karşılamak isteyen aileler,

Annelikle, babalıkla ilgili zorlanan, bir şeylerin değişmesini isteyenler,

Bebekten sonraki hayata adapte olmakta zorlananlar,

0-6 yaş aralığındaki çocuğunun gelişimini Montessori metoduyla desteklemek isteyenler,

Çocuğunun gelişim dönemlerini fark edip yeteneklerini ve potansiyelini geliştirmek isteyen aileler.

yukarı

Seanslardan nasıl faydalanabilirim?

Bebek sahibi olmayla ilgili korkularınızdan arınabilirsiniz.

Anne-baba olmaktan korkuyorsanız korkularınızın altında yatan kök inançlardan arınabilirsiniz.

Hamileyseniz, kaygılarınızdan kurtulup bebeğinizi güvenle karşılayabilir, doğumdan sonra neler yapacağınızı bilir, çocuğunuzu anlamanın gönül rahatlığıyla anneliğin en yoğun ilk dönemlerini rahat geçirebilirsiniz.
Çocuğunuza nasıl davranacağınızı, incitmeden özünü, potansiyelini nasıl koruyup geliştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Gelişim dönemine göre ona neler sunacağınızı, nasıl bir ev düzenlemesi yapacağınızı, hangi oyuncakları seçeceğinizi, ona nasıl koşulsuz sevgi ve saygıyla yaklaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

Anne-babalıkla ilgili kendinizi yetersiz, bunalmış, sıkıntıda, başarısız,… görüyorsanız, ebeveynliğin zor olduğunu düşünüyorsanız bilinçaltınızdaki bunun gibi olumsuzluklardan arınabilirsiniz.

 

yukarı

Ebeveyn Danışmanlığı ne demek?

Çocuklar daha anne rahmine düştüğü andan itibaren sizin düşüncelerinizden, duygularınızdan, enerjinizden etkilenirler. Özellikle ilk üç yıl her şeyi soğuran beyinleri sayesinde her şeyi olduğu gibi kopyalarlar. Örneğin anne stresli, uykusuz, kızgın olduğunda bu durum çocuğa da yansır. Bu kez çocuk çok ağlamaya, uykuya direnmeye, beslenmeyi reddetmeye başlayabilir. Onunla ilgilenmesi gereken anne uyuyamaz, ve bu kısır döngü zorlaşarak devam eder.

Benim sunduğum danışmanlıkla;

  • Thetahealing tekniğiyle rahatlayabilir, kaygı, korku, stresinizden hızlıca arınabilirsiniz.
  • Gelişimiyle ilgili bilinçlenerek sakin ve bilinçli bir şekilde çocuğunuzun kendini oluşturmasına destek olabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun en önemli ilk yıllarında özünü koruyup geliştiren ve potansiyelini ortaya çıkarmasına yardım eden Montessori metodunu nasıl uygulayacağınızı öğrenerek çocuğunuzu bilinçli olarak geliştirirsiniz.
  • Kendi ebeveynlik stilinizi fark eder, ona göre yol haritanızı oluşturabilirsiniz.
  • Çocukla beraber değişen aile düzenine nasıl uyum sağlayacağınız, ailedeki roller, görev paylaşımı, sınırlar gibi konularda bilinçlenebilirsiniz.

yukarı

Neden size danışayım?

Bu konuda yıllarca biriktirdiğim eğitimlerimdeki bilgi birikimimi, çalıştığım pek çok aile ortamında defalarca tecrübe ettim.

ODTÜ Eğitim Fakültesinde yüksek lisans tez aşamasına kadar kazandığım bilgilerimin üzerine yine ODTÜ’de Psikoloji Bölümü bilimsel hazırlık dersleri ve süpervizyon dahil 3 dönemlik Aile Danışmanlığı programını tamamladım.

0-6 yaş çocuk eğitiminde uzmanlaşmak için NAMC’den (North American Montessori Center) Montessori eğitmenliği eğitimi aldım.

8 yıl boyunca bire bir çalıştığım pek çok farklı öğrencim ve aileleriyle kendi ev ortamlarında zengin bir gözlem yapma şansım oldu. Bu sayede çocuklara farklı yaklaşımların nasıl sonuçlar doğuracağını bire bir gözlemledim.

Çocuk yetiştirirken iyi niyet çok değerli, fakat bunun üzerine inşa edecek bilinç ve harekete geçme yeteneği gerekli. Yoksa çocuğunuza iyi niyetle zarar vermek de mümkün. Otokontrol, denge, sakinlik, iç huzur gibi özellikler sağlanmadıkça bildiğini uygulamaya geçirmek zordur. Bunun için birçok farklı terapi tekniğini denedikten sonra Thetahealing tekniğinde ilerledim ve uygulamalarıma kattım. Bu teknik sayesinde de farkında olmadan sizi zorlayan, engelleyen inançları değiştirip hızlıca hazır olmanıza destek veriyorum.

Bilgi olarak öğrenmenin yanında kendi hayatımda ve çocuk yetiştirme yaklaşımımda da bire bir uygulayarak en etkili ve hızlı sonuca ulaştığım yöntemleri uyguluyorum.
yukarı

Çocuklarla çalışıyor musunuz?

Daha ilk andan itibaren çocuk ailenin ortamı ve enerjisi içindedir. Ebeveynin tavır ve davranışlarını, hislerini kopyalar. Konuşamadığı dönemlerde bile ortamın enerjisinden olduğu gibi etkilenirler.

Bu yüzden çocukla ilgili durumlarda da önce ebeveynin arınması, bilinçlenmesi üzerine çalışıyorum. Çünkü çocuğu yetiştirenler biz yetişkinleriz. Sonra gerekiyorsa çocuğu da dahil ediyoruz.

yukarı

Thetahealing tekniği nedir?

Thetahealing tekniği zorlandığınız konuların kökünde yatan, farkında olmadığınız nedenlere ulaşıp rahatlamanızı sağlayan bir tekniktir. Bu inançlar siz farkında olmadan bilinçaltında çalışmaya devam eder ve sizi zorlarlar.

Örneğin “Ben yalnızım.” diye bir inancınız varsa bebeğinizin bakımıyla ilgili hep tek başınıza kalıyor, destek alamıyor olabilirsiniz. “Annelik çok zor.” inancınız varsa hep zorlandığınız durumları yaşıyor olabilirsiniz. Ya da kaybetme korkunuz varsa hayatınıza bununla ilgili hastalık, kaza, vb. durumları çekiyor olabilirsiniz. “Kimse çocuğuma benim kadar iyi bakamaz” diyorsanız çocuğunuz için uygun olan bakıcıyı bir türlü bulamıyor olabilirsiniz. “Her şey tam olmalı” gibi mükemmeliyetçi bir inancınız varsa çocuğunuzun hata yapmasına, deneyerek öğrenmesine, döküp saçmasına dayanamayıp sinirleniyor, müdahale ediyor olabilirsiniz….

Sizi zorlayan kök inançlar olumlu olanlarla değişir ve ortadan kalkmış olur. Böylece rahatlamış olarak yaşamınıza devam edersiniz.

yukarı

Montessori Metodu nedir?

Montessori metodu birçok ülkede binlerce çocukla uygulanmış, dünyanın en başarılı eğitim metotlarındandır. Her kültürün kendi dinamiklerine göre uyarlanabilen bu metot, çocuğun yaradılıştan getirdiği muhteşem yeteneklerini, yaşam amacını, potansiyelini ortaya çıkarmasına destek olur.

“Bana kendi başıma yapabilmem için yardım et.” Montessori’nin bu sözü bu yöntemin özeti niteliğindedir. Bilinçli yetişkinin bir çocuğa yapabileceği en büyük iyilik  çocuğun kendini oluşturabilmesine yardım etmektir. Her çocuk muhteşem bir yaradılış  ve özel bir amaçla dünyaya gelir. Bize düşen önceden bilinçlenerek dikkatlice gözlemleyip yolunu açmaktır.

Çocuğa uygun olarak hazırlanmış çevrede, gelişim işaretlerini dikkate alarak, bilinçli insanlarla ve uygun materyallerle çocuğa özgürlük sunulur. Çocuk özgürce seçim yaptıkça sorumluluk alır, sınırları fark eder, disiplin geliştirir, becerileri artar, iradesi, karar verme yeteneği gelişir, adım adım kendini inşa eder.

Her gelişim dönemi bir önceki becerinin üzerine inşa edilir. O yüzden doğumdan itibaren bu metodu uygulamak çocuğun her beceriyi en duyarlı, en hazır olduğu dönemde edinmesine destek olur. Böylece bir sonraki gelişim evresine rahatlıkla geçersiniz. Bu yüzden doğumdan itibaren bu yöntemi uygulamak önemlidir. Ama doğumdan itibaren uygulamadıysanız da başlamak için her zaman uygundur.

yukarı

Neden Montessori metodu?

Çünkü bir çocuğun doğuştan itibaren olabileceği en iyi halinde olmasına, yaşam amacını keşfedip kendini inşa etmesine olanak sağlayan bir yöntemdir.

Çocuğu ruhsal, fiziksel, zihinsel, kültürel, sosyal, evrensel tüm yönleriyle destekleyen, çocuğun gelişim işaretlerine göre geliştirilmiş bir yöntemdir.

Bu metotta çocuğu yetişkinin istediği şekilde formatlamak yoktur, gelişim işaretlerini takip ederek muhteşem yaradılışını koruyup geliştirmek esasına dayanır.

Çocuğun doğal ihtiyaçlarını doyurduğunuz için mücadele değil, işbirliği içinde olursunuz. Çocuğunuz size doğal olarak güvenir, sizi dinler, enerjisini ihtiyacı olan şekilde ve olumlu yönde kullandığı için huzurlu, rahatlamış, sakin bir yapıda olur.

Çocuğun yaptığı çalışmalar rahatlatıcıdır. Çocuk çalıştıkça dikkatini yoğunlaştırma ve odaklanma becerileri artar. Cesareti kırılmış, içine kapanmış, dikkat dağınıklığı, saldırganlık, tembellik gibi farklı tepkiler geliştirmiş çocuklar da çalıştıkça rahatlar, daha kolay yoğunlaşabilir, kendini disipline edebilir, yaptığından tatmin olur.

Bu metot evrensel olarak insanın gelişim evrelerini kapsar. Her toplumun ve kültürün kendi özelliklerine göre eğitim içeriği oluşturma esnekliğine sahiptir, kolayca uyarlanabilir. Yöntemin özü, çocuğun kendini ortaya çıkarmasına destek olmaktır.  Çocuğun becerileri, bulunduğu şartlara göre bilinçli bir şekilde hazırlanan ortamla geliştirilir.

Bu yöntemi uyguladığınızda ebeveyn olarak çocuğunuzun gelişiminde neler bekleyeceğinizi, gelişimini desteklemek için ne yapacağınızı, ev düzeni, etkinlik, materyal, oyuncak seçimi, uygun konuşma, vb. çocuğunuzla ilgili ebeveyn olarak yapacağınız şeyleri bilmenin rahatlığını yaşarsınız. Böylece her adımda stres yaşamaktan, anne- babalığınızdan şüpheye düşmekten kurtulursunuz.

yukarı

Çocuğum Montessori okuluna gitmeli mi?

Bir yaşam şekli olan bu yöntemi evinizde bir çocuk yetiştirme tercihi olarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi evinizde uygulamanız için çocuğunuzun Montessori okuluna gitmesi şart değildir.

yukarı

Bir seans süresi ne kadardır?

Bir seans yaklaşık bir saat sürer.

yukarı

Seansta hangi konular çalışılır?

Danışmanlık seansında çalışılan konular tamamen kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Montessori metodu ve aile danışmanlığıyla bilgilenebilir, thetahealingle değişim yaşayabilirsiniz.

  • Çocuğunuzun gelişimini ev ortamında nasıl destekleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz,
  • Çocuğunuzla nasıl ilişki kuracağınızı öğrenmek istiyor olabilirsiniz,

  • Ebeveynlik, çocuk sahibi olma, çocuk yetiştirmeyle ilgili sıkıntılarınızı çözmek istiyor olabilirsiniz.

yukarı

Kaç seans almalıyım?

Bu kişinin ihtiyacına göre değişir.

Örneğin kişi annelikle ilgili yetersizlik duygusu yaşıyorsa ilk seansta kendine değer veriyor mu, kendini seviyor mu gibi temel konuları çalışıp, sonraki seansta annelikle ilgili “Annelik çok zor.” “Annelik görevdir.” gibi inançlarını bulup çalışabiliriz.

yukarı

Seanslar nasıl yapılıyor?

Yüz yüze, telefonla ya da online olarak internet üzerinden.

yukarı

Uzaktan yapılan seanslar yüz yüze seanslar kadar etkili oluyor mu?

Evet. Çalışmalar mekandan bağımsız olarak fayda sağlar. Başka şehirlerden, başka ülkelerden olsanız da rahatlıkla çalışmak mümkündür. Referanslar bölümündeki tavsiyelerin çoğu uzaktan yapılan çalışmalardır.

yukarı

Size nasıl ulaşabilirim?

İletişim bölümünden mesajınızı yazabilirsiniz.

Tel: +90 538 026 17 60

Facebook: Ayşegül Karahan Bilinçli Aileler

Instagram: @aysegulkarahanBilincliAileler

yukarı

Reklamlar