Sıkça Sorulan Sorular

Neden destek alayım?
Kimler yararlanabilir?
Nasıl faydalanabilirim?
Hangi konularda destek alabilirim?
Ebeveyn Danışmanlığı ne demek?
Neden size danışayım?
Bilinçaltında değişim mi? Nasıl Olur ki?
Çocuklarla nasıl çalışıyorsunuz?
Montessori Metodu nedir?
Neden Montessori metodu?
Çocuğum Montessori okuluna gitmeli mi?
Size nasıl ulaşabilirim?

Neden destek alayım?

-Çünkü kaç yaşında olursanız olun, eğer herhangi bir konuda zorlanıyorsanız, ya da bir şeylerin değişmesi için harekete geçemiyorsanız, bildiğinizden farklı bir adım atma zamanı gelmiştir. Çıkacağınız yeni yolculuk size yeni olasılıkların fırsatını sunar. Daha önce kullandığınız yolların nereye vardığını biliyorsunuz. Güvenli konfor alanınızdan çıkıp harekete geçtiğinizde deneyimleriniz de değişecektir. Kendiniz için destek alabilirsiniz.

-Çünkü yaşamın ilk altı yılı, insanın en hızlı geliştiği dönemdir. Bu dönemde çocukların en önemli yaşam rehberi ebeveyndir. Ebeveyn ne kadar hazır, bilinçli olursa çocuk da o oranda gelişir, kendini oluşturur. Çünkü çocuklar ailenin yansımasıdır. Bilinçaltına kaydettikleri çocuğunuzun tüm hayatı, karakteri ve başarılarının zeminini oluşturur. Ne yazık ki negatif kayıtlar da hayatı sürekli olumsuz etkileyecektir… Bu dönemler öylesine geçirilemeyecek kadar değerli. Çocuğunuzu bilinçli bir şekilde yetiştirmek belki de ona vereceğiniz en güzel hediye olabilir. Bunun için önce kendimizi iyileştirmeliyiz.

yukarı

Kimler yararlanabilir?

Kaç yaşında olursa olsun, hayatının herhangi bir döneminde, herhangi bir konuda değişim isteyenler,

Çocuğunun gelişimini bilinçli olarak desteklemek isteyenler,

Hayallerine ulaşmak isteyenler,

Şifalanmak isteyenler,

Geçmişin yükünden arınmak isteyenler,

Kendi hayatının sorumluluğunu alıp harekete geçmek isteyenler,

Kısaca karar veren herkes yararlanabilir.

yukarı

Nasıl faydalanabilirim?

Siz çalışmalara katılırsınız. Sizin izninizle dönüşümler yapılır. Nasıl olumlu düşüneceğinizi, ve bunu nasıl koruyacağınızı öğrenirsiniz. Yapılan dönüşümler sayesinde de konuyla ilgili sizi engelleyen blokajlardan kurtulursunuz. Hayatınızda adım adım değişimler yaşadığınızı fark edersiniz.

Not: Bunun ne kadar süreceği herkesin kendi hikayesine ve tekamülüne göre değişir. Bu bir yolculuk. Sizin farkındalığınızla beslenerek ilerleyecek. O yüzden bir süre biçip ona göre beklentiye girmek doğru olmaz. Yaşanan birkaç deneyimi Neler Oldu bölümünden okuyabilirsiniz.

yukarı

Hangi konularda destek alabilirim?

Bu teknik için konu sınırlaması yok. Sağlık sorunlarından gündelik yaşam sıkıntılarına, kaygı, korku, fobilere kadar akla gelen her konu çalışılabiliyor. Örnek vermek gerekirse anne baba olma korkusu, stres, sıkça ağlayan, uyku problemi yaşayan bebekler, lohusalık dönemi sıkıntıları, stresli annelik, yetersizlik duygusu, iş, maddi kazanç konuları, mükemmeliyetçilik, kaybetme korkusu, gelişim ve sağlık, hastalıklar gibi birçok konu çalışılabiliyor.

yukarı

Ebeveyn Danışmanlığı ne demek?

Çocuklar daha anne rahmine düştüğü andan itibaren sizin düşüncelerinizden, duygularınızdan, enerjinizden etkilenirler. Özellikle ilk üç yıl her şeyi soğuran beyinleri sayesinde yaşadıklarını olduğu gibi kopyalarlar. Örneğin anne stresli, uykusuz, kızgın olduğunda bu durum çocuğa da yansır. Bu kez çocuk çok ağlamaya, uykuya direnmeye, beslenmeyi reddetmeye başlayabilir. Onunla ilgilenmesi gereken anne uyuyamaz, ve bu kısır döngü zorlaşarak devam eder. Bu yüzden çocuğunuzu iyi yetiştirmek istiyorsanız anne baba olarak sizin bilinçlenmeniz gerekir. Ebeveyn danışmanlığı anne babalık yolculuğunuzda bilinçli bir şekilde yol almanıza yardımcı olan bir çalışmadır.

Benim sunduğum danışmanlıkla;

-Thetahealing tekniğiyle rahatlayabilir, kaygı, korku, stresinizden hızlıca arınabilirsiniz.

-Gelişimiyle ilgili bilinçlenerek sakin ve bilinçli bir şekilde çocuğunuzun kendini oluşturmasına destek olabilirsiniz.

-Çocuğunuzun en önemli ilk yıllarında özünü koruyup geliştiren ve potansiyelini ortaya çıkarmasına yardım eden Montessori metodunu nasıl uygulayacağınızı öğrenerek çocuğunuzu bilinçli olarak geliştirirsiniz.

-Kendi ebeveynlik stilinizi fark eder, ona göre yol haritanızı oluşturabilirsiniz.

-Çocukla beraber değişen aile düzenine nasıl uyum sağlayacağınız, ailedeki roller, görev paylaşımı, sınırlar gibi konularda bilinçlenebilirsiniz.

yukarı

Neden size danışayım?

Bu konuda yıllarca biriktirdiğim eğitimlerimdeki bilgi birikimimi, çalıştığım pek çok aile ortamında defalarca tecrübe ettim.

ODTÜ Eğitim Fakültesinde yüksek lisans tez aşamasına kadar kazandığım bilgilerimin üzerine yine ODTÜ’de Psikoloji Bölümü bilimsel hazırlık dersleri ve süpervizyon dahil 3 dönemlik Aile Danışmanlığı programını tamamladım.

0-6 yaş çocuk eğitiminde uzmanlaşmak için NAMC’den (North American Montessori Center) Montessori eğitmenliği eğitimi aldım.

8 yıl boyunca bire bir çalıştığım pek çok farklı öğrenci ve aileleriyle kendi ev ortamlarında zengin bir gözlem yapma şansım oldu. Bu sayede çocuklara farklı yaklaşımların nasıl sonuçlar doğurduğunu bire bir gözlemledim.

Çocuk yetiştirirken iyi niyet çok değerli, fakat bunun üzerine inşa edecek bilinç ve harekete geçme yeteneği gerekli. Yoksa çocuğunuza iyi niyetle zarar vermek de mümkün. Otokontrol, denge, sakinlik, iç huzur gibi özellikler sağlanmadıkça bildiğini uygulamaya geçirmek zordur. Bunun için birçok farklı terapi tekniğini denedikten sonra Thetahealing tekniğinde ilerledim ve uygulamalarıma kattım. Bu teknik sayesinde de farkında olmadığınız, sizi zorlayan, engelleyen inançları değiştirip hızlıca hazır olmanıza destek veriyorum.

Bilgi olarak öğrenmenin yanında kendi hayatımda ve çocuk yetiştirme yaklaşımımda da bire bir uygulayarak en etkili ve hızlı sonuca ulaştığım yöntemleri uyguluyorum.
yukarı

Bilinçaltında değişim mi? Nasıl olur ki?

Dediğinizi duyar gibiyim :) Ben de sağlam bir sayısalcı ve uzun yıllar pozitif bilim eğitimi görmüş biri olarak “nasıl olur ki” dedim başlarda bolca.  ODTÜ’de yüksek lisans, psikoloji bilimsel hazırlık dersleri, Aile Danışmanlığı eğitimlerimi aldığım yıllarda zaten bir yandan da pozitif bilimin kabul ettiği birçok terapi türüne düzenli olarak gidiyordum. Uzun vadede fayda da gördüm. Değişim için enerji çalışmaları da olduğunu duyunca bir konuda önce bilgi, sonra fikir sahibi olmayı kendine ilke edinmiş biri olarak hemen denemeye karar verdim. Kendiliğinden geçen sırt ağrılarım, manevi rahatlamanın yanında hayatımda bir türlü çözülemeyen konular da bir bir çözülmeye başladı… Zaten amaç da buydu… Aldığım sonuçlara göre olumlu bir fikir edindim. Bu zamana kadarki bilimsel birikimime zıt düşmediği gibi daha da birbirini tamamlıyordu. Araştırmaya devam ettim. Bizi nasıl etkilediğinin farkında olmadığımız ama tüm yaşamı etkileyen bilinçaltı kayıtlarını olumlu olarak değiştirebilmenin bir yolu olmalıydı. Arayışlarım ise danışanlarım için bu süreyi olabilecek en kısa ve en etkili hale getirmek içindi. Bebeğine sayılı günler kalmış hamile bir annenin, ya da bebeğini bırakıp bir sıcak çay bile içemeyen ya da çalışan bir annenin sınırlı zamanında mümkün olan en hızlı ve en etkili çözüme ihtiyacı vardı. Bu arayış içinde Yaradan’ın şifası olan Thetahealing tekniği karşıma çıktı ve onu da kendi pratiğime kattım. Kendime ve iki buçuk yaşındaki kızıma uyguladım, hızla olumlu sonuçlar aldım ve bu tekniği, şimdi danışanlarıma da keyifle uyguluyorum. Ben enerji çalışmalarına gittim, fayda gördüm, kendim kullandım, şimdi de uyguluyorum.

yukarı

Çocuklarla nasıl çalışıyorsunuz?

Çocuklar aile ortamını ve enerjisini güçlü bir şekilde hissederler. Özellikle annenin enerjisinden yoğun şekilde etkilenirler. Bu yüzden çocukla ilgili durumlarda mutlaka anneyle de çalışıyorum. Gerekirse bebeği/çocuğu da dahil ediyoruz. Thetahealing tekniğiyle bebekler ve çocuklarla ilgili birçok sıkıntı da rahatlıkla çözümlenebiliyor.

yukarı

Montessori Metodu nedir?

Montessori metodu birçok ülkede binlerce çocukla uygulanmış, dünyanın en başarılı eğitim metotlarındandır. Her kültürün kendi dinamiklerine göre uyarlanabilen bu metot, çocuğun yaradılıştan getirdiği muhteşem yeteneklerini, yaşam amacını, potansiyelini ortaya çıkarmasına destek olur.

“Bana kendi başıma yapabilmem için yardım et.” Montessori’nin bu sözü bu yöntemin özeti niteliğindedir. Bilinçli yetişkinin bir çocuğa yapabileceği en büyük iyilik  çocuğun kendini oluşturabilmesine yardım etmektir. Her çocuk muhteşem bir yaradılış  ve özel bir amaçla dünyaya gelir. Bize düşen önceden bilinçlenerek çocuğumuzu dikkatlice gözlemleyip yolunu açmaktır.

Çocuğa uygun olarak hazırlanmış çevrede, gelişim işaretlerini dikkate alarak, bilinçli insanlarla ve uygun materyallerle çocuğa özgürlük sunulur. Çocuk özgürce seçim yaptıkça sorumluluk alır, sınırları fark eder, disiplin geliştirir, becerileri artar, iradesi, karar verme yeteneği gelişir, adım adım kendini inşa eder.

Her gelişim dönemi bir önceki becerinin üzerine inşa edilir. O yüzden doğumdan itibaren bu metodu uygulamak çocuğun her beceriyi en duyarlı, en hazır olduğu dönemde edinmesine destek olur. Böylece bir sonraki gelişim evresine rahatlıkla geçersiniz. Bu yüzden doğumdan itibaren bu yöntemi uygulamak önemlidir. Ama doğumdan itibaren uygulamadıysanız da başlamak için her zaman uygundur.

yukarı

Neden Montessori metodu?

Çünkü bir çocuğun doğuştan itibaren olabileceği en iyi halinde olmasına, yaşam amacını keşfedip kendini inşa etmesine olanak sağlayan bir yöntemdir.

Çocuğu ruhsal, fiziksel, zihinsel, kültürel, sosyal, evrensel tüm yönleriyle destekleyen, çocuğun gelişim işaretlerine göre geliştirilmiş bir yöntemdir.

Bu metotta çocuğu yetişkinin istediği şekilde formatlamak yoktur, gelişim işaretlerini takip ederek muhteşem yaradılışını koruyup geliştirmek esasına dayanır.

Çocuğun doğal ihtiyaçlarını doyurduğunuz için mücadele değil, işbirliği içinde olursunuz. Çocuğunuz size doğal olarak güvenir, sizi dinler, enerjisini ihtiyacı olan şekilde ve olumlu yönde kullandığı için huzurlu, rahatlamış, sakin bir yapıda olur.

Çocuğun yaptığı çalışmalar rahatlatıcıdır. Çocuk çalıştıkça dikkatini yoğunlaştırma ve odaklanma becerileri artar. Cesareti kırılmış, içine kapanmış, dikkat dağınıklığı, saldırganlık, tembellik gibi farklı tepkiler geliştirmiş çocuklar da çalıştıkça rahatlar, daha kolay yoğunlaşabilir, kendini disipline edebilir, yaptığından tatmin olur.

Bu metot evrensel olarak insanın gelişim evrelerini kapsar. Her toplumun ve kültürün kendi özelliklerine göre eğitim içeriği oluşturma esnekliğine sahiptir, kolayca uyarlanabilir. Yöntemin özü, çocuğun kendini ortaya çıkarmasına destek olmaktır.  Çocuğun becerileri, bulunduğu şartlara göre bilinçli bir şekilde hazırlanan ortamla geliştirilir.

Bu yöntemi uyguladığınızda ebeveyn olarak çocuğunuzun gelişiminde neler bekleyeceğinizi, gelişimini desteklemek için ne yapacağınızı, ev düzeni, etkinlik, materyal, oyuncak seçimi, uygun konuşma, vb. çocuğunuzla ilgili ebeveyn olarak yapacağınız şeyleri bilmenin rahatlığını yaşarsınız. Böylece her adımda stres yaşamaktan, anne- babalığınızdan şüpheye düşmekten kurtulursunuz.

yukarı

Çocuğum Montessori okuluna gitmeli mi?

Bir yaşam şekli olan bu yöntemi evinizde bir çocuk yetiştirme tercihi olarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi evinizde uygulamanız için çocuğunuzun Montessori okuluna gitmesi şart değildir.

yukarı

Size nasıl ulaşabilirim?

BURADAN ya da +91 9384067644 Hindistan numarasıyla Whatsapp’tan bana ulaşabilirsiniz.

yukarı