Maria Montessori

Maria MontessoriEğitimde Montessori Metodu‘nun kurucusu Maria Montessori 1870 yılında İtalya’da doğdu.

1896 yılında İtalya’nın ilk kadın doktoru oldu. Roma Üniversitesi psikiyatri kliniğinde devam eden bir araştırma kapsamında çocuk yetiştirme yurtlarına ziyaretlerde bulundu.

1899 yılında zeka geriliği olan çocukların yollandığı Orthophrenic Okulu’na yönetici olarak atandı. Gözlemlerinde, zihinsel eksikliğin çoğunlukla pedagojik bir problem olduğu sonucuna ulaştı.

Bunun üzerine üniversitede eğitim felsefesi ve antropoloji eğitimleri de aldı. 1904’te Roma Üniversitesi’nde antropoloji profesörü oldu.

1907’de Roma’nın San Lorenzo bölgesinde işçi ailelerin çocukları için ilk Casa dei Bambini / Çocuklar Evi’ni açtı. Burada 3 ile 7 yaşları arasında 60 çocuk vardı.

Geliştirdiği duyusal materyalle çalışan çocuklarda bu denli küçük yaşlarına göre çok şaşırtıcı bir konsantrasyon sergilediklerini gözlemledi. Çocuklar bu yoğunlaşmış çabanın ardından hem dinlenmiş hem de kendilerinden memnun ve mutlu görünüyorlardı.

İstedikleri parçaları boylarına uygun ve açık raflardan seçiyorlar, “oyuncaklara” ise neredeyse hiç dokunmuyorlardı. Çocuklar yaptıkları işlerle ilgili ödül cezalara karşı da ilgisiz görünüyorlardı.

Genellikle verilen ödülleri geri çeviriyor ya da başkasına veriyorlardı. Bir şeyi yapmayı, dışarıdan bir ödül/ceza ile değil, içlerinden gelen yönelimle tercih ediyorlardı.

Çocukları uygun bir çevrede özgür bırakıp neler yapabildiklerini gözlemleyerek uygun materyalleri geliştirirken Montessori Metodu oluşuyordu.

Bir yıl içinde İtalya’da beş yeni Çocuklar Evi hizmete girdi.

1909’da öğretmenlere eğitim kursları vermeye başladı ve eğitim notları kitap olarak yayımlandı.

1912’de ABD’de The Montessori Method (Montessori Metodu) ismiyle yayımlanan bu kitap bestseller oldu ve 20 dile çevrildi. Aynı yıl bir seminer turu için Amerika’ya ilk ziyaretini yaptı.  Burada Beyaz Saray’a davet edildi, çalışmalarını beğenen Thomas Edison gibi ünlü isimlerin evlerine konuk oldu. Aynı yıl Alexander Graham Bell ve eşi Mabel’in başkanlığında bir Montessori Derneği kuruldu. Biri de Alexander Graham Bell’in evinde olan bir çok Montessori okulu açıldı.

1917’de İspanyaya, 1936’da Hollanda’ya yerleşti. 1939’da seminer için gittiği Hindistan’da ikinci dünya savaşının başlaması ve İtalya vatandaşı olması nedeniyle ev hapsine alındı. Bu dönemde Gandhi, Neru ve Tagore ile tanıştı.

Hindistan’da yedi yıl kalan Montessori, burada 1000’den fazla öğretmene eğitim verdi.

Hollanda’ya döndükten sonra 1947 yılında UNESCO’da Eğitim ve Barış üzerine konuşma yaptı.

1949, 1950 ve 1951 yıllarında Nobel Barış ödülüne aday gösterildi.

1952’de yaşamını yitirdi.

Çalışmalarına oğlu ve yetiştirdiği bir çok eğitimci devam etti.

Montessori Metodu, günümüzde dünyanın en başarılı eğitim metodlarından olmayı sürdürüyor.

Reklamlar