Çocuk Gelişimi

Çocuğum Giyinmek İstemiyor

Özellikle 20 li aylardan başlayarak çocuklar giyinme konusunda itiraz etmeye, inatlaşmaya başlayabilirler. Bu oldukça doğal ve beklenen bir durumdur. Güzel haber, bu geçici bir dönem :)

Peki bu durumda ne yapacağız?

Öncelikle stratejimiz sakin bir tonda, tutarlı ve çocukla uyum içinde olmalıdır. Kararına saygı duyduğunuzu farkettirin. İnatlaşırsa bir süre sessiz kalın ve ona izin verin. Biraz bezsiz, giysisiz rahat olmanın keyfini çıkarsın. Bir süre sonra hevesini alıp başka bir şeyle ilgilenmeye başlayacaktır. İşte o geçişte “Şimdi giyinelim, sonra bu işi yapalım” diyerek ikna edebilirsiniz. Hevesini aldığı için artık kolaylıkla giyinecektir.

Ya da dışarı çıkmanız gerekiyor ve giyinmiyorsa, sürekli “haydi giyinelim” diyerek birbirinizi bunaltmaya hiç gerek yok. Çünkü çocuğunuz daha soyut düşünemiyor. Yani biraz sonra dışarıya çıkacağınızı hayalinde canlandıramıyor. Önce onu bilgilendirin. “Biraz sonra beraber dışarıya çıkacağız. Bu yüzden giyinmemiz gerekiyor” deyip algılamasını bekleyin. Hala istemiyorsa hazırlanın, onun giysilerini de yanınıza alın ve evinizin dışarıya çıkış kapısını açıp dışarıya çıkacağınızı ona somut bir şekilde gösterin. Zaten gelişimi itibariyle peşinizden hiç ayrılmadığı için hemen giyinip sizinle dışarıya gelmek isteyecektir.

Böyle durumlarda çocuğu iyi gözlemleyip ondan gelen işaretleri yakalamak çok işinize yarar.

parents-and-children-

Bağırmak, inatlaşmak, müfettiş gibi başında bekleyip “O pantolon giyilecek.” gibi keskin cümleler kurmak kısa vadede sizi sonuca ulaştırabilir ama çocuğun ruhunda derin yaralar açar, iradesini ezer. Ya gönlü kırılır, ya da size karşı kızar, bilenir. Ne yazık ki bu enerji yok olup gitmez, hep onunla gelir. İlk fırsatta da size bir tepki şeklinde kendini gösterir.

Bu yüzden sözlü ya da fiziksel şiddet uygulayarak sonuca ulaşmak güçlü anne-babanın güçsüz çocuğu ezerek istediğini yaptırması olarak düşünülebilir. İstediğini o anda yaptırsa da bu yöntemi öğrenen çocuk güçlendiğinde yapacağı ilk şey anne babayı ezmek olur.

Pozisyonumuz çocuğumuzun kararına saygı duyan, sevgi ve sabır dolu bir yaklaşım olmalı. Onunla işbirliği içinde ve saygı dolu bir tavrınız olursa çocuğunuz da size güven duyar ve söz dinleme eğiliminde olur.

Sevgiler :)

 

Siz de bebeğinizi daha iyi tanımak, Aile Danışmanlığı ve Montessori Eğitimiyle onun gelişimini nasıl destekleyeceğinizi öğrenmek isterseniz buradan bana ulaşabilirsiniz.

“Çocuğum Giyinmek İstemiyor” için 5 yorum

  1. Yazınız ıçın tesekkurler benım kızım 24 aylık ve asla ne gıyınmek ıstıyor nede uzerındekılerı cıkartmak ıstıyor nede bez baglatmak hadı kızım addaya gıdıcez gıyınelım mı dedıgımde bana bagırıyor kapıya cıkıyorum oda cıplak olarak cıkıyır ve ayakkabıyı gıymeye calısıyor cok muzdarıbım bu durumdan ne yapmalayım bu surec ne zaman gecer sızce

    1. Merhaba. Siz kapıya kadar geldiğinizde yanınızda çocuğunuzun giysileri de olsun. Ayakkabı giymeye çalışırken “Önce kıyafetlerimizi giyiyoruz, sonra ayakkabılarımızı giyip dışarı çıkabiliriz” diye bilgilendirin. “Giyinmeden dışarı çıkmak uygun değil” diyebilirsiniz. Giyinmek istemiyorsa o zaman dışarı çıkamıyoruz, ben de eve gireyim.” diyebilirsiniz. Giyinmeyle ilgili farklı bir rahatsızlığı yoksa büyük ihtimalle kabul eder. Farklı bir durum varsa da baska yöntemlerle sebebini bulup dönüştürmek gerekir. Yukarıdakileri yaptıktan sonra hala durum değişmiyorsa “İletişim” bölümünden bana yazabilirsiniz. Sevgilerimle :)

    2. Bir önceki cevabıma ek olarak hatırlatmış olayım. Çocuğumuzla konuşurken ses tonumuz ve konuşma şeklimiz cezalandırıcı ve buyurgan bir ton değil sakin ve şefkatli bir tonda olmalı. Amacımız çocukla uyum içinde anlaşmak. Sevgiler :)

    3. bizde aynı sorun var şuan birşey demiyorum..evde dolaşıyor elbisesiz bez istemiyor ama ben bu sorunu pozitife çevirdim çişe alıştırdım ama o yine elbise istemiyor dışarda çığlık çığlığa ağlıyor elbiselerini çıkarmak istiyor ne yapacağım bilmiyorum

      1. Merhaba, giyinme sürecinde tam olarak neler yaşıyorsunuz acaba? Bu zamana kadarki sürece ve bunun altında bir duygusal ihtiyaç olup olmadığına bakmak gerekir. O yüzden genel olarak bir şey söyleyemiyorum. Giysinin tenine deymesine karşı bir dayanamama/ takıntı gibiyse o zaman anne üzerinden teta çalışması yapıyorum. Dilerseniz iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Sevgilerimle 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s