Çocuk Gelişimi

Eşyaları Atarım, Arkasından Bakarım: Nesne Sürekliliği


Bundan önce, bebeğinizin gördüğü bir nesneyi alıp arkanıza koyduğunuzda sanki öyle bir eşya yokmuş gibi tepkisiz bir şekilde başka bir şeyle ilgileniyordu. Çünkü gözünün önünde değilse, öyle bir nesne yoktu.

nesne sürekliliği

Yaklaşık 6 ay civarında, elindeki eşyaları sandalyesinden atıp, sonra da eğilip arkasından bakmaya başlayabilir. Sonra da attığı her şeyi çırpınıp sesler çıkararak geri istemeye… Hey, artık eşyaların yok olmadıklarını anlamaya mı başladı mı ne? 

http://ittybittylove.blogspot.com.tr/

İşte bunun adı nesne sürekliliği (devamlılığı). Yani bir nesne bebeğimizin gözünün önünde olmasa da onun hala var olduğunu anlaması hali. Test etmek isterseniz, bir nesneyi alın, gözünün önünde önce ucu açıkta kalacak şekilde bir örtünün altına koyun. Bakalım orada olduğunu görüp alacak mı? Alırsa, bu kez aynı nesneyi onun önünde tamamını saklayacak şekilde örtünün altına koyun. Orada olduğunu anlayıp alırsa, nesne sürekliliğini kazanmış demektir. Bunu yaklaşık 8-12 ay civarında net olarak yaptığını görebilirsiniz.

Nesne sürekliliği, Piaget’in Bilişsel Gelişim* Kuramına göre insan yaşamının ilk iki yılını kapsayan duyusal motor (devinim) evresinin önemli bir becerisidir. Bebek nesneyi bulmak için engeli kenara itip oyuncağı kavrayarak birkaç davranışı amaçlı olarak, bir niyetle art arda sergileyebilmiştir. Belli bir amaçla bir örüntü halinde davranış sergilemek, problem çözme becerisinin temeli olacaktır.

*Bilişsel Gelişim: “Bilmek” için gereken tüm zihinsel etkinliklerin gelişim süreci diyebiliriz. Dikkat, hatırlama, planlama, akıl yürütme, problem çözme,….

Bu özelliği test ederken biraz da eğlenmenin güzel bir yolu “Ce-eee” oyunu oynamak. Bu oyun hem onları mutlu ediyor, hem de nesne sürekliliğini kazanmaya yardımcı oluyor. E o zaman iyi eğlenceler…

Not: Becerilerin zamanlaması her çocuk için farklılık gösterebilir. Her çocuk, kendi gelişim dönemi içinde değerlendirilmelidir.

Siz de bebeğinizi daha iyi tanımak, Aile Danışmanlığı ve Montessori Eğitimiyle onun gelişimini nasıl destekleyebileceğinizi öğrenmek isterseniz buradan bana ulaşın. Yardımcı olmaktan keyif duyarım. Sevgiler.

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s