Çocuk Gelişimi

Bebeğime Klasik Müzik Dinletmeli Miyim?

Hamilelik döneminden başlamak üzere “Bebeğine klasik müzik dinletirsen daha zeki olur”, diye çok akıl veren oluyor. Peki bu bilgi doğru mu, yoksa ezberden aktarılıp gidiyor mu?Buyrun bakalım.

Bu konu, 1993 yılında üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma sonucuyla gündeme gelmiş. Araştırmaya göre, uzamsal akıl yürütme testini almadan hemen önce Mozart sonatını dinleyen öğrenciler diğerlerinden daha iyi edim göstermişler. Fakat bu “Mozart etkisi” 15 dakikayla sınırlı kalmış. Yani Mozart dinlemek zeka ya da yetenekte kalıcı bir etkidense, o anki uyarılmayı arttırıp duygu durumunu iyileştirerek konsantrasyonu arttırıyor.

Peki bu konu nasıl bebeklere genellenmiş? Anne karnındaki bebeklere Mozart dinletildiğinde zekanın arttığına dair bir çalışmaya rastlamadım. Yukarıdaki sonuç popüler anlamda yankı bulunca zamanla çocuklar ve bebekler de işin içine girmiş, zekayı arttırıyor diye genellenivermiş. Sonuç: bol bol CD satılıyor.

davul çocuk

Zekayı arttırmak için değilse de sakinliğini arttırmak için sakin melodiler dinletilebilir. Amacınız beyin gelişimine katkı sağlamaksa, o zaman çocuğunuzu dinleyici olmaktan bir adım öteye taşıyın: ona müzik çaldırın. Bir enstrüman çalmayı öğrenmiş çocuklar, öğrenmeyenlere göre daha gelişmiş bir akıl yürütme yeteneğine sahip oluyor.

Daha fazla okumak isterseniz kaynaklar: Beyninize Hoş Geldiniz Sandra Aamodt, Sam Wang, NTV Yayınları, 2013 ve Çocuk Gelişimi  Laura E. Berk, İmge Kitabevi, 2013

baby-mozart

Etrafta çok bilgi kirliliği var. Konu eğitim olunca okuma yazma bilen herkes öğretmen oluyor maalesef. Çocuğu için en iyisi olsun isteyen anne babalar da ne yapacağını şaşırıyor. Güvenilir bilgiye ulaşmak için iyi araştırma yapmak önemli.

Siz de bebeğinizi daha iyi tanımak, Aile Danışmanlığı ve Montessori Eğitimiyle onun gelişimini nasıl destekleyebileceğinizi öğrenmek isterseniz buradan bana ulaşın. Size yardımcı olmaktan keyif duyarım. Sevgiler.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s