Çocuk Gelişimi

Gülümseyin :) Çünkü Bebeğiniz Sizi Aynalıyor

Neşemiz doğduğundan beri onunla çoğunlukla olumlu tonda ve gülümseyerek konuşuyoruz. O da bize 34 günlükken güzel bir tam gülümsemeyle karşılık verdi. Bu da konuşamayan, derdini anlatamayan bir bebekten alabileceğiniz en güzel geribildirim. Çünkü çocuklar taklitle öğrenirler. Başka bir deyişler, ne görürlerse onu yaparlar. Siz ona karşı hep kızgın bir ifadeyle konuşursanız, aynı şekilde onun da kaşlarını çattığını, kızgın bir ifade takındığını görürsünüz. Ya da şaşırmış gibi bakarsanız o da aynısını yapacaktır.

gülen bebek anne

 

Bebekler bunu, hepimizde olan ayna sinir hücreleri sayesinde yapıyorlar. Bu hücreler, bir başkasının davranışını gözlemlerken kendi beynimizde de oluşturabilmeyi sağlıyor. Karşınızda biri kahkaha atarken konuyu anlamamış olsanız da gülersiniz, ya da karşınızda biri ağlarken, siz de ona benzer ifade takınırsınız. Hem ifadeyi taklit eder, hem de o duyguyu hissedersiniz. İşte ayna sinir hücreleri, taklit, karşımızdakinin duygularını anlayabilme, empati gibi yeteneklerin kaynağı olarak düşünülüyor.

kaşıkla yiyen bebek montessori

Ek gıda dönemine girdiğinizde de bebeğinizin gözlem ve taklitle öğrendiğini net bir şekilde görürsünüz. Montessori yöntemini takip ediyorsanız çocuğunuzun boyutlarına ve kavramasına uygun gerçek bardak, kaşık, tabak  kullanırsınız. Çünkü Montessori eğitiminde çocuğa yapay bir dünya yaratmaktansa gerçek dünyayı onun boyutlarına uygun olarak sunarız.

Doğduğundan beri sofraya onunla beraber oturup, onun da sizinle olmasına özen gösterin. Sizin yemek yiyişinizi seyretsin. Ek gıdaya başlama zamanı geldiğinde bardakla su içmeyi, kaşıkla yemek yemeyi zaten biliyor olduğunu göreceksiniz! Sizi izlerken öğrendi :) Tek engeli kaslarına söz geçirememesi… Ellerini istediği kadar rahat kullanması için birazcık daha zamana ihtiyacı olacak. Bol tekrarla kısa süre sonra rahatlıkla bardaktan suyunu içip kaşıkla yemeğini yiyebileceğini göreceksiniz.

Uzun lafın kısası, karşınızda bir ayna var, sizi taklit ediyor. Siz gülün, o da gülsün :)

Bebeğinizi daha iyi tanımak, Aile Danışmanlığı ve Montessori Eğitimiyle onun gelişimini nasıl destekleyebileceğinizi öğrenmek isterseniz buradan bana ulaşın. Size yardımcı olmaktan keyif duyarım. Sevgiler.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s