Çocuk Gelişimi

Bebekle Uzun Gece Uykusu için 10 Tavsiye

Bebeğiniz gece boyu güzel güzel uyusun istersiniz değil mi? Bunun için belli bir düzeni takip etmek önemli. Bebeğinizin gece olduğunu, artık uyuyacağını anlaması gerekli. İşte bebeğimizin rahat uyuması için 10 tavsiye:

  1. Anneyle ( duygusal bakım verenle) beraber uyuma. Anneyle güvenli bir bağlanma gerçekleşebilmesi için en önemli noktalardan biri beraber uyumak. İki yaşına kadar çocuk, her istediğinde duygusal yakınına ulaşabilmek, onun hep yanında olduğunun güvenini duymak ister. Güven, onun duygusal ihtiyacıdır. Çocuğun her gözünü açtığında yanında annesini görmesi, onun sesini, sıcaklığını hissetmesi rahat uyumasına ve mutlu uyanmasına çok yardımcı olur. Her an bebeğinizin yanında bulunamasanız da, uyurken ve uyandığında sizi görmesi onu rahatlatacaktır. Not: Ayrı odada uyutmak son zamanlarda çok kullanılan bir yöntem. Bu yol tercih edilecekse de bebeğin duygusal ihtiyacı gözetilerek uygulanmalı. Çünkü duygusal ihtiyaçlar doğru zamanda karşılanmazsa daha sonra farklı sıkıntılarla kendini gösterebilir. chicko
  2. Uygun yatak seçimi. Bebeğin beraber uyuma hissini yaşaması, bizimse uyurken zarar vermeyeceğimizden emin uyumamız için yatağı bizimkiyle aynı yükseklikte ve bize dönük kısmının korkuluksuz, istediğimizde rahatlıkla uzanabileceğimiz, bebeği rahatça görebileceğimiz şekilde ayarlanmış olması gerek. Yani kendi yatağımızı bebeğin yatağı kadar genişletmişiz gibi görünmeli.
  3.  Az ışık ve tam karanlık. Akşam olduktan sonra rahat uyuyabilmesi için ışıklandırmanın mümkün olduğunca az olması gerekiyor. Ortamın karanlığa yakın olması bebeğinizin uykuya geçmesini kolaylaştırır. (Televizyonlar da oldukça fazla ışık saçıyor. Bulunduğu yerde TV ışığı da olmaması önemli.)  Uykuya daldığında tam karanlık olması sağlanmalı. Çünkü büyümeye yardımcı olan melatonin hormonu tam karanlıkta salgılanıyor. Gece boyunca, sadece gerekirse, loş bir kırmızı ışık kullanabilirsiniz.
  4. Kısık sesle konuşma ve sessizlik. Bebeğinizin gece olduğunun farkına varıp uykuya geçebilmesi için sakin, kısık sesle ona uyku zamanının geldiğini, kolaylıkla uyuyacağını söyleyebilirsiniz. Bu noktadan sonra mümkünse konuşmayın ve uyarmayın. Her yeni uyaran, dakikalarca süreci başa döndürebilir çünkü.
  5. Gece mümkünse bezini değiştirmemek. Bebekleri en çok uyandıran nedenlerden biri de bu oluyor. Sıcacık uyurken yeniden vücuduna göre soğuk hava, soğuk bez, değiştirmek için vücudunu hareket ettirmek uyanmasına sebep olabiliyor. Gerekmedikçe gece uykusu sırasında bezini değiştirmemeye çalışın. Neyse ki şimdiki bezler saatlerce kuru kalmak konusunda çok başarılı.
  6. Yatağının sıcak olması. Bunun için yatak örtüsünün ilk temasta sert ve soğuk değil, mümkün olduğunca yumuşak ve rahat hissettirecek doğal maddelerden (Örn: pazen, yumuşak bir penye, vb….) yapılmış olmasına dikkat edin. Ya da yatağını önceden hafif ısıtabilirsiniz. Amaç, bebeğimiz uykuya geçmişken soğuk yatakla temas edip üşüyerek uyanmasın.adorable-21998_640
  7. Yatağının pencereden uzakta olması. Bu, soğuktan ve sabah olduğunda gün ışığından etkilenmemesi için önemli. Mecburen cam kenarında olacaksa da koyu renk bir perdeyle ışık kesilebilir.
  8. Hep aynı düzenin uygulanması. Uyku vakti geldiğinde odaya geçmek, masaj yapmak, pijamaları giymek, sadece uykudan önce söylenen belli bir uyku şarkısı gibi uykuyu hatırlatacak belli bir düzen takip edilmelidir.
  9. Uykudan önce banyo yaptırmak ve masaj. Banyo yapınca bebek gevşiyor, bir de üzerine karnını doyurdu mu güzel bir uykuya geçiyor.
  10. Ortamda uygun miktarda nemlilik olması. Bunun için basit bir nemölçer alabilir, odada ıslak bir havlu, sadece suyla ıslatılmış bir bez bulundurabilirsiniz.  Not: deterjan, yumuşatıcı gibi maddelerin kokularının astım gibi rahatsızlıkları tetikleyebileceğini unutmayın.

Doğumdan itibaren 3 aylık olana kadarki sürede yapabileceğimiz birkaç öneri daha var. Onlar da bu yazıda.

O zaman ne diyelim, bebeğimizle iyi geceler :)

Bebeğinizi daha iyi tanımak ve onun gelişimine uygun davranmak isterseniz buradan bana ulaşın. Size yardımcı olmaktan keyif duyarım. Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s