Çocuk Gelişimi

Yenidoğan Bebeğin Refleksleri

Yeni kucağınıza aldığınız bebeğiniz uyku, uyanıklık ve açlık dönemlerinden oluşan davranış döngüsü sergiler. Bununla beraber bebeğinizin davranışları önemli oranda sahip olduğu reflekslerden oluşur.

moro-refleksi
Moro refleksi
Babinski refleksi
Babinski refleksi

Refleksler, belirli uyarılara bedenin verdiği otomatik tepkilerdir. Örneğin biri gözünüze üflediğinde gözünüzü kırpmanız bir reflekstir. Bunu siz düşünmeden bedeniniz otomatik olarak yapar. Bebekler de  emme, yutma, arama, tonik boyun, Moro ve Babinski gibi reflekslere sahip olarak doğar.

 

 

Nedir bu reflekslerden bazıları, nasıl ortaya çıkar, ne zaman kaybolur? Ayrıntılar aşağıdaki tabloda.

 

yenidoğan refleksleri

Kaynak: Helen Bee, Denise Boyd  Çocuk Gelişim Psikolojisi  Kaknüs Yayınları, 2009

 

 

 

 

 

 

 

Tonik boyun refleksi
Tonik boyun refleksi

Bu refleksler, daha sonra çocuğun sahip olacağı bazı becerilerin temeli olarak düşünülebilir. Örneğin tonik boyun refleksi daha sonra nesnelere uzanma becerisine, yakalama refleksi nesneleri tutma becerisine, yürüme refleksi de istemli yürümeye dönüşür. Bunlarla beraber moro refleksi, özellikle ilk üç ayda uykusundan sıklıkla uyanmasına, istemsiz el kol hareketleri de huzursuzluğa neden olabilir. Onu nasıl rahatlatacağınızı “Bebeğimizi Nasıl Sakinleştiririz” adlı bu yazımda bulabilirsiniz.

Kavrama refleksi
Kavrama refleksi

O kadar uykusuzluğu, yorgunluğu alıp götürecek bir şeylere de ihtiyaç var değil mi? Parmağınızı uzattığınızda yakalama refleksiyle sımsıkı tutan minik bir ele, özellikle ilk haftalarında yanağına dokununca arama refleksiyle o tarafa dönüp kadın erkek fark etmez emmeye çalışmasına ne dersiniz? Bu güzelliğin keyfini çıkarın :)

 

Yenidoğan bebeğinizi daha iyi tanımak ve onun gelişimine uygun davranmak isterseniz Yenidoğan Danışmanlığı Programım size uygun olacaktır. Buradan bana ulaşırsanız, size yardımcı olmaktan keyif duyarım. Sevgiler.

“Yenidoğan Bebeğin Refleksleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s